Výroba siaha až na počiatok minulého storočia. Otto Bayer Nemecký chemik na konci tridsiatich rokov vyvinul poyluretán a odcestoval do Ameriky, kde ho dofinalizoval s Davidom Eynonom a spolu uzrelo svetlo sveta ich prvé dielo. Pretože prebiehala vojna polyuretan bol postavený mimo civilný sektor. Zabudnuté dielo oddychovalo až do roku 1963 kedy Fred Gusmer postavil prvý stroj na striekaný polyuretán. Odvtedy prešiel vývojom a dnes ho máme aj na Slovenskom trhu. Striekaná izolácia sa tak dostala do domácností Slovenských staviteľov a stavebníkov.
Striekaná izolácia a jej vlastnosti v oblasti zateplenia sú jedinečné. Aplikácia striekaním zabezpečuje dokonalé spojenie s povrchom. Nehrozí vznikanie tepelných mostov ako je to pri nedokonalom prekrývaní vláknitej izolácie. Taktiež je odolná voči hlodavcom. Na rozdiel od iných izolačných materiálov je pena stála. Udržuje si rovnaký objem a nezmršťuje sa. Proces aplikácie je veľmi rýchly, pretože striekaná izolácia nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Jediné čo na stavbe potrebujete mať je 380V elektrická prípojka.
Keďže interiér potrebuje dýchať, používa sa v ňom mäkká pena s otvorenou bunkovou štruktúrou. Vlhkosť pohlcuje a taktiež ju dokonale odvádza, čo zabraňuje tvorbe plesní. Výhodou je aj nízka objemová hmotnosť, ktorá nezaťažuje konštrukcie.
So striekanou izoláciou môžete zaizolovať čokoľvek. Výborne vyplní rohy pri izolácií podkrovia, krovu alebo stropov. Pena sa dostane všade aj medzi steny. Využiť ju môžete na izoláciu základov, fasád, ako podklad pod poter alebo vykurovanie, prípadne na pochôdzne strechy a haly. Je ideálnym riešením pre zateplenie plechových striech, pretože funguje ako zvukový izolant. Navyše šetríte životné prostredie. Striekaná izolácia je ekologická. Nemá dopad na ozónovú vrstvu.
Tvrdá pena chráni váš dom pred vlhkosťou a vodou. Má uzavretú bunkovú štruktúru, takže dokonale izoluje vodu aj vlhkosť. Preto sa výborne hodí na izoláciu základov alebo na fasády. Okrem klasickej tvrdej peny existuje aj špeciálna tvrdá strešná pena, ktorá má ešte lepšie izolačné vlastnosti a pri plochých strechách sa po nej dá bez problémov chodiť. Ak je pena vystavená slnečnému žiareniu, treba ju ošetriť náterom proti UV žiareniu.